streda 26. augusta 2009

08/27/2009 Prekvapivo kritické vyjadrenie

http://www.ft.com/cms/s/0/a2ba2378-9186-11de-879d-00144feabdc0.html?nclick_check=1
Barack Obama poskytol pohľad na prácu šéfa FEDu Bena Bernankeho:
Ben Bernanke bol nominovaný na druhé funkčné obdobie ako predseda Federálneho rezervného fondu. Bolo to však krátkozraké rozhodnutie. Reprezentant amerického bankového sektora si určite zaslúži uznanie za kreatívnu a odvážnu prácu pri koordinovaní nezvyčajnej voľnej menovej politiky. Je však potrebné vziať na vedomie aj to, že práve terajšia situácia je najhoršia od 30. rokov 20. storočia aj vďaka predkrízovým krokom FEDu. Je to podobné ako keď lekárovi vinnému zo zneužitia úradnej právomoci je dané uznanie za vynájdenie zázračného lieku. Možno pacient potrebuje nového lekára.
Bernanke sa podľa neho dopustil 3 zásadných chýb:
1.Považuje centrálne banky za najlepši liek a nástroj na "upratanie" krízy. Centrálne banky jednoducho neveria trhu, sú agnostické. Zavedenie ľahkovážnej menovej politiky v rokoch 2001 - 2003 spôsobila smrtiacu kombináciu úverovej politiky a majetkovej zábezpeky.
2.Bernanke bol mimoriadný zástanca globálneho prebytku úspor a neprisudzoval dôležitosť prirodzeným tendenciam USA ku kríze, ale obviňoval nadmerných sporiteľov v Ázii. Aj keď nie je možné popierať dopyt po amerických aktivách, je arsurdné obviňovať nezodpovednosť americkej úverovej politiky.
3.Bernanke sa stal prívržencom zrušenia regulačnej sily FEDu práve v období prebytku:
explózia derivátov, leverage úverov, ... na všetko mohli povedať "NIE" Bernanke alebo jeho predchodca Greenspan.

Žiadne komentáre: