piatok 9. januára 2009

In treatment

Bol som cez Vianoce doma a brat mi podstrčil alternatívny seriál s názvom „In treatment“.
Musím však povedať, že som ho hneď na začiatku trocha podcenil, myslel som si, že to bude nuda hlavne kvôli môjmu skeptickému postoju k psychológii. Ale hlboko som sa mýlil.
Seriál odkrýva bežný pracovný deň psychológa. Každý deň od pondelka až po piatok Paul prijíma svojich pacientov: dospelú ženu v pondelok, muža v utorok, streda popoludní patrí 16 – ročnej adolescentke, štvrtok rieši manželskú krízu a piatok rieši vlastné problémy, ktoré má so svojou manželkou.
Seriál má neuveriteľný náboj, aj keď dej sa odohráva iba v jeho pracovni, prakticky bez hudby a v reálnom čase divák počúva iba rozhovor medzi pacientom a psychológom. Každý si v tom môže nájsť niečo pre seba, rôzne pohľady a problémy, vysporiadanie sa s nimi a postrehy psychológa Paula, ktorý je skutočne realisticky stvárnený Gabrielom Byrnom. Všetky príbehy sa točia okolo základného problému: lásky. Je to podnet, ktorý ovplyvňuje správanie hlavných predstaviteľov. Láska je tu vykreslená v podobe nenaplnenej lásky, manželskej lásky, lásky k inej žene, nenávisti voči svojej matke. Seriál rieši aj problém nevery, buď v prípade Laury, ktorá chodí s Andrewom, ktorý ju ľúbi celým svojím srdcom, ona je zmätená a zničená žena, ktorá žije prakticky iba pre Paula, ktorého ľúbi. Podvádza svojho priateľa s rôznymi chlapmi, pikantne a realisticky to o týždeň vysvetľuje Paulovi, pričom mu neustále vyznáva lásku. Dosť som nechápal, či je natoľko zmätená alebo len nymfomanka. Nechápem ľudí ako bez väčších problémov môžu skočiť do postele s kýmkoľvek bez toho, aby sa navzájom poznali. No dobre viem si to predstaviť, ale nechápem to ak s niekým chodím, tak ho aj pravdepodobne ľúbim a nebudem ho predsa podvádzať. Takýto ľudia sa mi hnusia, aj preto že osobne pokladám sex za niečo osobné. Je to najdôležitejšia vec po samotnej láske. V láske je ukryté všetko, pretože dokážem ľúbiť iba takú ženu, ktorá je mi sympatická, rozumieme si, máme spoločné základne rámce smerovania v živote a názory na život. Aspoň som si to myslel donedávna, ale keďže mi to ešte nedošlo, stále v to verím Aj preto, že Laura je vo všeobecnosti považovaná za veľmi peknú, nepovažujem ju za sexi, ako si to myslia moji mužský spoluusadlíci na internáte. Pretože sa mi hnusí, čo robí a viem že je to riadne svinstvo. Podobne ako keď má žena v ústach cigaretu a aj napriek akejkoľvek kráse nemá šancu, možno raz nejaká bude mať, ale to sú moje princípy a piliere. V príbehu je nevera aj v prípade samotného Paula, ktorého podvádza manželka s poisťovákom. Paul je si asi sám na vine, nevenuje sa veľmi manželke, bráni si svoje teritórium – teda kanceláriu v ktorej prijíma pacientov. Jeho manželka sa cíti ohrozená práve týmto priestorom, miestom na ktorý nemá dosah, čo je len jeho a nie spoločné. Čo ma veľmi zarazilo bolo aj to, že prijímal 200 $ za 50 minút, čo je veľmi slušný zárobok. Keď som ja zarábal nemal som asi 8 $/hodinu a bol som spokojný :) Asi aj na Slovensku sa bude psychológia naďalej vyvíjať, ale dúfam, že nedospejeme do takého štádia ako v Amerike, keď má prakticky každý človek s nejakým problémom psychológa. Toto riešenie považujem skôr za krajné riešenie, človek musí diskutovať o probléme, s človekom ktorého sa problém týka, aspoň čo sa týka lásky. Riešiť to cez psychológa je fajn, ale je to drahé a mnohokrát psychológ je im bližší ako človek s ktorým žijú, s ktorým majú rozoberať problémy, riešiť problémy. Až vtedy človek sa učí, osamostatňuje sa a dokáže žiť plnohodnotný život. V prípade Laury to bolo vyše roka a nikam to prakticky neviedlo, zdalo sa mi ako keby len prišla porozprávať čo sa nové stalo, niečo si uvedomila a haslo to. Bola závislá na pochopení a radách psychológa a nie na priateľovi s ktorým žila. Psychológiu som dlhé obdobie považoval za kecy a bláboly, pretože sa líšila od ostatných druhov práce. Mechanik povie, že za 5 litrov ti opravím auto. Lekár uzdraví pacienta za to ma zaplatené, aj keď na slovenské pomery biedne, ale predsa. Poviem slečne: ostrihajte ma a ona to za 60 skk urobí a ja som spokojný (bardejovské pomery :)) Ale psychológia je o niečom inom, pretože aj keď budete platiť psychológovi donekonečna, výsledok nie je istý. Ale práve tým sa líšime od zvierat, že máme podvedomie, dušu, mozog, ktorým môžeme riadiť svoj svet, máme slobodnú vôľu a teda aj problémy, ktoré ostatné služby na zaplatenie nevyriešia. Psychológia nie je direktíva ako žiť, ale iba spôsob pochopenia vecí okolo nás, prečo sa ľudia určitým spôsobom správajú a psychológ je iba medzičlánok medzi našimi problémami a svetom okolo nás, ktorý bude existovať s nami alebo bez nás.
Preto odporúčam všetkým budúcim psychológom pozrieť si tento seriál, určite Vás obohatí, pre väčšinu chlapov to odporúčam preto, lebo pri tom väčšina zaspí, respektíve bude obdivovať jednu pacientku, možno dve :).

Žiadne komentáre: