piatok 4. júla 2008

Cena ropy a jej paradoxné dôsledky






Ešte v 22. apríla 2007, na Deň Zeme, Michael Blomberg, primátor New Yorku predstavil plán, ktorý mal spoplatniť vstup do Manhattanu. Práve spoplatnenie malo zamedziť a redukovať neustále sa rozvíjajúcu individuálnu dopravu v čase dopravných špičiek. Tento systém sa osvedčil v mnohých krajinách po celom svete, ktoré zaviedli mýtny systém. Prvé mesto, ktoré implementovalo mýto do praxe bol Singapúr, neskôr Londýn, ale mýto nikdy nebolo zavedené na americkej pôde. Plán bol jednoduchý. Každý vodič, ktorý chcel vstúpiť do Manhattanu mal zaplatiť 8$, tým sa mala financovať hromadná doprava, zlepšiť životné prostredie a odľahčiť dopravu v meste.
Plán sa však nezrealizoval, pretože narazil na silný odpor politikov z predmestí Queens, Brooklyn a New Yorku, ktorí namietali proti argumentom, že bohatí obyvatelia Manhattanu chcú len zbohatnúť. Projekt dostal červenú.
Ale práve neustále sa zvyšujúce ceny ropy spôsobia na vodičov, aby zracionalizovali spotrebu pohonných hmôt, čo nepriamo pôsobí aj na znižovanie emisií v ovzduší a znižuje kongescie v mestách. Čo nezrealizoval štát vyriešil v konečnom dôsledku trh. Teda 1:0 v prospech Fiedmana.
V máji, vedci z International Business Machines robili prieskum spotrebného správania amerických vodičov (4 091) z 10 amerických štátov, vrátane Atlanty, NY či LA. Otázka? Pri akej cene pohonných hmôt by ste uvažovali nad inými dopravnými alternatívami?
Výsledok?
http://blogs.wsj.com/economics/2008/07/03/4-gasoline-higher-tolls-and-less-driving/

A ešte jeden užitočný link, ktorý vysvetľuje tabuľky v blogu: http://www.streetsblog.org/2008/07/03/high-gas-prices-wont-cure-gridlock/
V nich sa Charles Kamanoff zamýšľa nad spotrebnou elasticitou po pohonných látkach, ako ukazovateľ zmeny spotreby vplyvom zmeny cien pohonných látok. Prišiel na to, že elasticita je relatívne konštantná a to aj v pomerne širokých spektrách fluktuačných pásiem.

Žiadne komentáre: