utorok 27. októbra 2009

Roubini o obrate dolára

Nouriel Roubini, profesor ekonómie upozorňuje vo videu na možný obrat vývoja dolára a jeho negatívne vplyvy.
„Na trhoch je nadbytok likvidity doslova prenasledujúci aktíva. Ich ceny boli nakazené jednoduchou dostupnosťou zdrojov, ale dolár nemôže oslabovať donekonečna. Až sa menový vývoj dolára otočí, môže spôsobiť ďalší trhový kolaps," povedal Roubini.
Aj keď toto riziko nevidí v krátkodobom horizonte, ale v čase, keď bude FED tlačený na zvyšovanie úrokových sadzieb, čo v blízkej budúcnosti zatiaľ nehrozí.













1 komentár:

Scalper povedal(a)...

Roubini mal ešte zaujímavú teóriu ako by k tomu mohlo prísť a síce cez odliv kapitálu z carry trades obchodov, napr. keby sa ukazalo ze US ekonomika sa obnovuje rychlejšie, čo by znamenalo možné riziko navyšovania úrokových sadzieb v USA. Dolár ako financujúca mena carry trades obchodov je teraz taky barometer rizikovej averzie. Posledny takyto signal ze by sa US mohlo rychlejsie obnovit bol piatkovy /4.12/ vysledok pracovneho trhu ked ked US ekonomika stratila prekvapivo malo pracovnych miest. Ak by to takto pokracovalo, investory mozu rychlo uzavriet dlhe pozicie napr. na menovom pare AUD/USD ktory sa vyuziva na carry trades, co by znamenalo prudke posilnenie USD. Toto iste sa stalo v lete 2008 na pare USD/JPY. /tam vsak bola financujuca mena JPY - ktora prudko posilnila./