sobota 5. septembra 2009

Prečo Američania míňajú čoraz viac na zdravotnú starostlivosť



http://american.com/archive/2009/september/forecasting-the-cost-of-u-s-healthcare

Hlavným faktorom tejto situácie môže byť elasticita príjmov v dlhodobom horizonte na dopyt po zdravotnej starostlivosti. Tá sa pohybuje na úrovni 1,6. To znamená, že zvýšenie príjmov o 1% sa prejaví v zvýšení výdavkov na zdravostnú starostlivosť o 1,6%.
V rozmedzí rokov 1875 a 1995, výdavky rodiny na jedlo, oblečenie a prístrešie pokleslo z úrovne 87% na 30% aj napriek tomu, že konzumácia jedla, potreba vlastnenia rôznych druhov oblečenia sa zvýšila.
Dôvodom bola neustále sa zvyšujúca produktivita práce. V 2. polovici 19. storočia museli ľudia pracovať až 1700 hodín na to, aby pokryli ročné výdavky rodiny na jedlo. Dnes je situácia iná a stačí iba 260 hodín a predpokladá sa, že do roku 2040 sa počet hodín zníží na 160, pri podmienke, že produktivita bude naďalej rásť a poľnohospodárstvo nebudú sužovať globálne katastrofy.
V dôsledku toho nie je potrebné zasahovať do výdavkov na zdravotnú starostlivosť. Výdavky sú ovplyvňované dopytom a pokrokom v rozvoji biotechnológii, ktoré zvyšujú efektívnosť zdravotných zásahov. Princíp je rovnaký ako na začiatku 20. storočia, keď dosahovali výdavky do priemyslu ohromné čísla. Priemysel sa rozvíjal a potiahol vpred aj zvyšok ekonomiky. Tak ako bolo 20. storočie obdobím rozvoja priemyslu, tak 21. storočie je obdobím rozvoja zdravotníctva, ktoré prechádza zložitým obdobím, reformovaním a umelom snahou znižovania výdavkov. Otázkou ostáva, či legistatívne návrhy v USA sú založené na racionalite alebo na snahe silou - mocou niečo zmeniť.
V každom prípade mi tento názor utkvel v pamäti, pretože sa líši od mnohých ostatných.

Žiadne komentáre: