Včera som čítal veľmi zaujímavý článok od Nelson A. Rockefeller Institute of Government. Tento inštitút zverejnil pred niekoľkými dňami zaujímavú štúdiu, ktorú určite odporúčam:http://www.rockinst.org/WorkArea/showcontent.aspx?id=15100.
Klesajúci obrat z predaja, kombinácia rastúcich nákladov na energie narušili chod verejných financií v USA. Väčšina štátov musí podľa zákona mať vyrovnanú bilanciu verejných príjmov a výdavkov. Práve znížený príjem do pokladnice federálnych štátov spôsobil, že výdavkový strana rozpočtu musela byť redukovaná - týka sa to prepúšťania učiteľov, či zberu komunálneho odpadu.
Ešte prvý kvartál poukazoval na viac - menej zdravý rast ekonomiky, ale súčasný vývoj tomu už nenasvedčuje. Zjavný pokles verejných príjmov z daní súvisí aj s tým, že väčšina ostatných daní ako sú investície, predaj cenných papierov či korporátnych bonusov sú odvádzané do federálnych rozpočtov v 1. kvartáli fiškálneho roka.
"Druhý kvartál bude pravdepodobne príjmovo horší pre federálne štáty" potvrdil Robert B. Ward, viceprezident Rockefeller Institute.
Hlavný problém? Zisky spoločností klesajú, teda aj daň z príjmov právnických osôb. Domácnosti spotrebúvajú menej, spôsobil to predovšetkým pokles vyplácaných miezd a pokles príjmov. Avšak verejné výdavky rastú (zvýšené náklady na pohonné látky, energie, zdravotnú starostlivosť či penzijne fondy). Známy Weberov zákon to len potvrdzuje, že verejné výdavky rastú rýchlejšie ako rastie reálne ekonomika. Problémom nie je už len príjmová stránka rozpočtu, ale aj rastúca inflácia, ktorá už dosiahla 6%, v porovnaní s rastom ekonomiky na úrovni 2%.
Uvidíme ako to naďalej bude zvládať FED, ktorý zatiaľ ponecháva základnú úrokovú sadzbu na nezmenenom percente.

Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára